Uplynulo 77 let od výsadku odbojové skupiny Spelter

spolecna_spelter_21.jpg
  • 5.5.2021
  • Stepanka Trileta

Věnec k uctění památky čtyřčlenné výsadkové skupiny pod názvem Spelter dnes položili k památníku u obce Kramolín čelní představitelé 22. základny vrtulníkového letectva. Výročí výsadku a ukončení druhé světové války se kvůli vládním opatřením nemohla zúčastnit ani veřejnost. V podobném duchu se oslavy konaly již minulý rok.

Příslušníci záchranné a výsadkové přípravy provedli symbolický výsadek na místě původního seskoku, který se u obce Kramolín na Třebíčsku odehrál v noci ze 4. na 5. května 1944. Členové skupiny měli za úkol zmapovat situaci domácího odboje na střední Moravě, organizovat a rozšiřovat činnost odboje a navázat radiové spojení s Londýnem. Pro tento úkol byli vybaveni radiostanicí s krycím názvem Lenka. Díky odvaze obyčejných lidí z Třebíčska, kteří parašutistům pomohli, byla činnost skupiny Spelter považována za jednu z nejúspěšnějších.

Současní příslušníci AČR úspěšně navazují na dovednosti svých předchůdců. Důkazem toho je udělení Odznaku výsadkáře III. třídy velitelem 22. základny vrtulníkového letectva.

Fotogalerie