Uplynulo padesát let od letecké nehody kapitána Jana Zikla

zikl_4.jpg
  • 10.11.2020
  • Stepanka Trileta

Přesně před padesáti lety 10. listopadu 1970 došlo u tehdejšího 20. stíhacího bombardovacího leteckého pluku Náměšť nad Oslavou k tragické letecké nehodě letounu Su-7BM, trupové číslo 5601, při níž zahynul pilot československého vojenského letectva kapitán Jan Zikl.

Ten den plnil 20.sbolp cvičení s taktickým námětem. Roj čtyř „suček“ plnil v prostoru Uhlířské Janovice a na střelnici Bělečko u Hradce Králové průzkum zbraní hromadného ničení a letecké střelby s ostrou municí. Počasí už během vzletu nebylo ideální a bylo na veliteli roje, jaký průběh bude mít samotné plnění úkolu. S ohledem na zhoršující se vývoj počasí bylo rozhodnuto provést pouze letecké střelby na střelnici Bělečko a po ukončení byl vydán rozkaz k návratu zpět na letiště Náměšť. Dohlednost se velmi rychle zhoršovala. Byla nařízena větší vzdálenost mezi dvojicemi letounů. Roj vlétl v malé výšce do vrstvy mraků a letouny se rozdělily. Každý pilot řešil danou situaci dle vlastního uvážení. Tři piloti se po vystoupání nad mraky bezpečně vrátili na základnu, čtvrtému byl let osudný. Kapitán Zikl ve snaze podletět oblačnost stoupání nezahájil. Jeho letoun narazil do korun stromů a v kopcovitém terénu v katastru obce Martinice havaroval, dvaatřicetiletý pilot byl na místě mrtev. Kapitán Jan Zikl byl ženatý, zanechal po sobě jedno dítě. Jako příčiny této tragické nehody spatřovali vyšetřovatelé chyby v organizaci a přípravě letu a nedostatečné velení během letu.

Dnes se na místě nehody sešli vojáci z 22. základny vrtulníkového letectva, aby zde položili věnec a věnovali kpt. Ziklovi tichou vzpomínku.

Čest jeho památce!

Fotogalerie