Uplynulo pětadvacet let od letecké nehody kapitána Michala Návesníka

vsichni.jpg
  • 2.11.2021
  • Stepanka Trileta

Nedaleko obce Tasovice na Blanensku na samém konci chatové oblasti na okraji lesa stojí nevysoký kamenný pomník vojenského pilota Michala Návesníka, příslušníka tehdejší 32. základny taktického letectva Náměšť.  Příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva si dnes přišli připomenout dvacet pět let od tragické letecké nehody tohoto mladého muže.

Dne 1. listopadu 1996 po startu krátce po deváté hodině ranní prováděl pilot nácvik prvků vyšší techniky pilotáže na letounu Su-22M4, trupové číslo 3702. Cvičil na hranici oblačnosti, v pravém pomalém výkrutu zřejmě letoun překročil mezní úhel náběhu a spadl z výšky 1 700 m do nezvyklé polohy. Podle závěrů vyšetřovací komise se kapitán Michal Návesník  pokoušel letoun dostat z nebezpečné situace zpět pod kontrolu, ale klesání nevybral. V téměř nadzvukové rychlosti narazil  stroj do země severovýchodně obce Tasovice, kde vytvořil kráter. V troskách letounu osmadvacetiletý pilot českého letectva zahynul.

Přímo na místě dopadu byl také instalován křížek s malým štítkem a s kousky letounu, které i po pětadvaceti letech návštěvníci lesa nacházejí jako svědectví této tragické události.

Na počest kapitána Návesníka provedla posádka vrtulníku Mi-24/35 symblický průlet nad místem události a k památníku byl položen věnec.

Čest jeho památce!

Fotogalerie