V BYSTROVANECH UCTILI PAMÁTKU AMERICKÝM LETCŮM

4_bystrovany.jpg
  • 16.12.2018
  • Monika Sochová

Třetí adventní neděli se v obci Bystrovany u Olomouce uskutečnila vzpomínková akce k uctění památky sedmi amerických letců bombardéru Boeing B-17G Flying Fortress "Slip Stream", kteří byli sestřeleni německými stíhači.

Pietní akt se konal u pamětního kříže nedaleko vesnice Bystrovany, kde na oba břehy řeky Bystřice, podle svědectví a zachovalé dokumentace, dopadly dne 18. 12. 1944 trosky sestřeleného amerického bombardéru Boeing B-17G pojmenovaného "Slipstream" od 347 Squadrony, 99. bombardovací skupiny. Z desetičlenné posádky se na padácích zachránili tři, ostatní zahynuli po následné explozi letadla ve vzduchu.

"Vážím si toho, že se zde každoročně sejdeme a uctíme památku padlým americkým letcům. Je důležité si tyto události připomínat a zamyslet se nad tím co je to svoboda a vlastenectví", zdůraznil ve své projevu ředitel olomoucké vojenské nemocnice plk. gšt. MUDr. Martin Svoboda.

Pietního aktu se účastnil velitel 22. vrtulníkové  základny v Náměšti n/Oslavou plk. Miroslav Svoboda, správce posádky Olomouc, delegace Leteckého spolku Olomouc vedená předsedou plk. v.v.  Ing. Jiřím Macurou, členové olomoucké ÚzO VSR  a obyvatelé obce Bystrovany s panem starostou.

Fotogalerie