V ČR už jsou všechny vrtulníky H-1, poslední dva přilétly dnes

poslední dodávka
  • 13.6.2024
  • Stepanka Trileta

České vzdušné síly mají kompletní počet nových amerických vrtulníků systému H-1. Dnes ráno přilétl na pardubické letiště nákladní letoun C-17 Globemaster s posledními dvěma stroji UH-1Y Venom. Uživatelem flotily čítající osm Venomů a čtyři stroje AH-1Z Viper bude 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. V následujících letech česká armáda obdrží ještě dalších osm kusů zmodernizovaných vrtulníků Bell systému H1 jako dar od americké vlády za pomoc Ukrajině.

Aby se Venomy do Globemasteru vešly, bylo nutné z nich odmontovat vyrovnávací rotor, stabilizátor, hlavu nosného rotoru a listy nosného rotoru. Vrtulníky nyní v řádech několika dnů znovu sestaví zaměstnanci výrobce v pardubickém Centru leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. Poté projdou celním odbavením a přelétnou na mateřskou základnu v Náměšti. Zálety na nových vrtulnících provedou piloti z americké Agentury pro správu obranných kontaktů (Defense Contract Management Agency), která za českou stranu vrtulníky H-1 přebírá.

Podle velitele Vzdušných sil Armády ČR generálmajora Petra Čepelky je systém H-1 výrazným krokem kupředu. „Tato platforma je o několik generací dál než byly vrtulníky Mi-24. Příchodem strojů systému H-1 se také mění formy a metody výcviku, harmonizujeme přípravu personálu s aliančními technikami a standardy. Stáváme se tak silnějšími hráči v rámci bezpečnostního prostředí nejen v Evropě," prohlásil. 

Vrtulníkáři se intenzivně školí

V současné době probíhá na 22. základně vrtulníkového letectva intenzivní pokračovací výcvik českých instruktorů pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu. Základní přípravu Češi zahájili vloni v USA, skončit by měla letos v létě.

„Výcvik probíhá v souladu s implementačním plánem. K tomu běží také základní typový výcvik pozemního personálu, a to jak teoretický, tak praktický. Po dokončení výcviku získají vyškolení piloti i technici certifikaci a budou se společně s americkými instruktory podílet na výcviku dalšího personálu vrtulníkové základny,“ sdělil velitel 22. základny, brigádní generál Rudolf Straka.

Teoretický výcvik probíhá na počítačích, kde se technici učí o systémech vrtulníků a předepsaných pracích, dále pracovat s technickou dokumentací a získávají také znalosti o technologiích oprav. Piloti se v rámci výcviku učí základní techniku pilotáže, probíhá výcvik na simulátoru pro vrtulník AH-1Z Viper. V letních měsících je naplánován střelecký výcvik.

„Celý výcvik náměšťského personálu je koordinován výcvikovým týmem dle osnov United States Marine Corps, od základního výcviku až po pokračovací bojový výcvik,“ upřesnil Straka.

  • Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. V armádě nahradí zastaralé Mi-35/24V. Ministryně Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které ČR získala od USA zdarma. Do zakázky se více než třetinovým podílem zapojí český obranný průmysl.