V Hroznatíně na Třebíčsku uctili památku legionáře a prezidenta armádního generála Ludvíka Svobody

hrozn6.jpg
  • 25.11.2019
  • Stepanka Trileta

Nevlídné a chladné počasí neodradilo stovky lidé z celé ČR i ze zahraničí, aby se účastnili vzpomínkového setkání v obci Hroznatín na Třebíčsku u příležitosti 124. výročí narozenin velitele 1. československého armádního sboru v SSSR a bývalého československého prezidenta let 1968 až 1975 armádního generála Ludvíka Svobody. Jméno generála Svobody je neodmyslitelně spjato s československými legionáři, kteří pomohli zformovat naši armádu a bojovali za svobodu a samostatnost našeho státu. Do Hroznatína zavítala dcera Zoe Klusáková a válečný veterán generál Miroslav Masopust, který byl rovněž příslušníkem 1. čs. armádního sboru.


Tradiční setkání se konalo u pamětního kamene před rodným domem Ludvíka Svobody. Akci organizoval Spolek Ludvíka Svobody, Kraj Vysočina, Obec Hroznatín, historická skupina 1. armádního sboru v SSSR, Československá obec legionářská, Český svaz bojovníků za svobodu, Klub přímých potomků zahraničního odboje a Klub českých turistů Vysočina - odbočka Trnava.


Důstojný průběh pietního aktu zabezpečili vojáci z 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská. Základnu reprezentovali zástupce velitele plukovník Michal Vecheta a odcházející zástupce velitele základny plukovník gšt. Miroslav Svoboda, který se ve svém projevu svěřil, že generál Ludvík Svoboda byl a je jeho vzorem a který ovlivnil jeho rozhodnutí vstoupit do armády.

Fotogalerie