V Náměšti nad Oslavou byla slavnostně zahájena výstava Ten druhý život

prelet.jpg
  • 23.5.2018
  • Stepanka Trileta

Průlet vrtulníků, exhibiční vystoupení Čestné stráže AČR, státní hymna v podání dětského pěveckého souboru a především fotografie zachycující vojenský i civilní život v zahraničních operacích. To vše bylo k vidění v prostorech státního zámku Náměšť nad Oslavou u příležitosti slavnostního zahájení výstavy Ten druhý život.

Ve středu 23. května 2018 byla v posádce Náměšť zahájena výstava fotografií s názvem Ten druhý život, kterou si veřejnost může prohlédnout až do 30. května 2018 v obřadní síni zámku Náměšť nad Oslavou. Je určena široké veřejnosti a je zdarma. Snímky zachycují každodenní život vojáků v zahraničních misích, zahrnují kromě plnění služebních povinností také volný čas, který někteří z nich tráví za objektivem fotoaparátů. Slavnostního zahájení výstavy se kromě příslušníků Armády České republiky zúčastnili rovněž starostové měst a obcí regionu Náměšťsko. Přítomni byli rovněž autoři snímků z 22. základny vrtulníkového letectva kapitán Jan Czvalinga a praporčík Josef Spurný.

Výstavu v posádce Náměšť zahájil velitel 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská plukovník Petr Čepelka, který všem přítomným poděkoval za podporu a rovněž poděkoval nejen autorům, ale všem vojákům, kteří plní úkoly v zahraničních operacích.  „Fotografie jsou obrazem jejich autorů, kteří se prostřednictvím nich snaží seznámit širokou veřejnost s pocity, které každodenně prožívají daleko od svých domovů.“ Shrnul výstavu plukovník Čepelka. Také vyzval vojáky, aby naplno využili čas strávený se svými blízkými, se svými dětmi doma v České republice, protože v zahraničí možnost osobního kontaktu již nemají.

Základní myšlenkou výstavy Ten druhý život je přiblížit návštěvníkům činnost novodobých válečných veteránů a poslání Armády ČR v zahraničních operacích. V tomto případě se fotografové zaměřili zejména na prostředí, zvyky a obyvatele konkrétní země, ve které čeští vojáci po dobu svého působení žijí, ale také například na vzácné chvíle odpočinku, které tráví ve specifickém světě vojenských základen. Výstava je omezena na mise v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a Mali, neboť jde o nejaktuálnější zahraniční zapojení Armády ČR.

Výstavu připomíná samostatná kniha s názvem Ten druhý život, která obsahuje příběhy, rozhovory a je doplněna fotografiemi z novodobých zahraničních misí. Kniha byla symbolicky pokřtěna 11. listopadu 2017 u příležitosti Dne válečných veteránů.

Fotogalerie