V Náměšti probíhal výcvik nouzového opuštění letadla nad vodní hladinou

1.jpg
  • 16.7.2018
  • Stepanka Trileta

V těchto dnech probíhá na 22. základně vrtulníkového letectva výcvik leteckého personálu v činnostech při nouzovém opuštění letadla nad vodní hladinou. Výcvik již absolvovala téměř stovka vojáků. Cílem výcviku je obnovení návyků leteckého personálu při práci se záchranným padákovým kompletem a nácvik manipulace a činností se záchranným ostrůvkem.

Tento speciální výcvik je nezbytný v případech, kdy posádka přelétává přes větší vodní plochy. Kromě záchranných padáků, které mají piloti pod sebou, je v takovém případě na palubě rovněž záchranný ostrůvek C 12/2004 pro 12 osob, který je nedílnou součástí záchranného vybavení vrtulníků Mi-17/171Š a Mi-24/35 při letu nad vodní hladinou a obsahuje základní nouzové vybavení jako je signalizační prostředky či zásoby vody.

Kurz zaměřený na činnost při přistání do vody je organizován pod vedením instruktorů záchranné a výsadkové přípravy 22. zVrL v rámci výsadkové přípravy. Tato činnost je plánována na základě směrnic k provádění výcviku záchranné a výsadkové přípravy létajícího personálu, minimálně však jednou za rok, a to v minimálním rozsahu dvou hodin. Výcvik je rozdělen do dvou fází, nejprve piloti absolvují teoretickou část, která obsahuje postupy při výsadku na vodní plochu, manipulaci s padákem a vyproštění, poté následuje praktický seskok do vody a vyhodnocení.

Před samotným seskokem do vody upozorňuje instruktor výsadkové přípravy přítomné, že po dopadu na vodní hladinu je nezbytné, aby pilot odpojil popruhy, podplaval padák a uvolnil se z celého postroje. „Ve vodě může padák dosáhnout až několikanásobně větší hmotnost, třeba i padesát kilogramů“, odhaduje instruktor. Z tohoto důvodu je zvládání praktiky správného uvolnění z padákových popruhů pro piloty nezbytné.

Fotogalerie