Vojáci již podruhé zažili jízdu s brýlemi simulující stav po použití drog nebo alkoholu

8_besip.jpg
  • 15.9.2017
  • Monika Sochová

Již podruhé se dnes 15. září na naší základně konala přednáška v rámci prevence rizikového chování zaměřená na užívání návykových látek za volantem, jejíž cílem je zamezit či snížit výskyt a šíření takového chování. Akce byla pořádána ve spolupráci s krajskou koordinátorkou BESIP Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou, oblastním spolkem Červeného kříže Havlíčkův Brod a Vojenskou policií.

Úvodem proběhla série přednášek začínajících statistikou nehodovosti v rezortu obrany, vliv alkoholu na člověka a jeho chování za volantem a s tím spojené právní následky.

„Riziko úmrtí za volantem je pro řidiče s alkoholem v krvi minimálně jedenáctkrát vyšší, než pro řidiče, který alkohol nepožil. Lidé pod vlivem alkoholu otevřeně přiznávají, že jejich reakční doba je delší a podstupují větší rizika, než by byli ochotni podstoupit za střízlivého stavu“, zdůraznila během své přednášky Mgr. Veronika Vošická  Buráňová.

V rámci přednášky proběhla názorná ukázka vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla. „K vyproštění lidí z aut je velmi účinný Rautekův chvat. Osoby při vědomí, kteří jsou schopni pohybu, vyzvěte, ať vystoupí, zajistěte, aby je někdo hlídal, hrozí, že odejdou z místa nehody z důvodu traumatického šoku“, dodala Markéta Buráňová z Červeného kříže.

Poté si mohli všichni vyzkoušet jízdu mezi kužely s brýlemi, které simulují stav po použití alkoholu nebo drog. „Předměty kolem mě byly zpřeházené, nedokázala jsem odhadnout vzdálenost a motala se mi hlava. Když jsem si je sundala, tak jsem si musela na chvíli sednout, abych se dokázala zorientovat a mohla normálně chodit," popsala svoje zážitky rotmistryně Hana Nováčková.

Fotogalerie