Vojáci si připomněli smutné výročí letecké nehody u Tasovic na Blansku

5.jpg
  • 1.11.2022
  • Stepanka Trileta

Před šestadvaceti lety navždy vyhasl život mladého vojenského pilota z letecké základny nedaleko Náměště nad Oslavou. Kapitán Michal Návesník prováděl 1. listopadu 1996 nácvik prvků vyšší techniky pilotáže na letounu Su-22M4 trupové číslo 3702. Během výcviku výkrutů stroj překročil mezní úhel náběhu a spadl z výšky 1 700 m do nezvyklé polohy. Podle závěrů vyšetřovací komise se kapitán Michal Návesník  pokoušel letoun dostat z nebezpečné situace zpět pod kontrolu, ale klesání nevybral. V téměř nadzvukové rychlosti narazil  stroj do země severovýchodně obce Tasovice, kde vytvořil kráter. V troskách letounu osmadvacetiletý pilot českého letectva zahynul.

Přímo na místě dopadu byl také instalován křížek s malým štítkem a s kousky letounu, které lze i po mnoha letech nalézt jako svědectví této tragické události.

Na počest kapitána Návesníka byl k památníku položen věnec. Zavzpomínat s vojáky přijel také bývalý hlavní inženýr náměšťské 22. základny letectva podplukovník v.z. Oldřich Lokaj, který v té době zastával funkci na kontrolním oddělení základny a byl na místě letecké nehody. Památku uctil také Michalův spolužák a pilot Jaroslav Morochovič.

Čest jeho památce!