Vojáci z Náměště uspěli v střelecké soutěži v Lotyšsku

střelecká soutěž
  • 11.6.2024
  • Stepanka Trileta

Úkolové uskupení Force Protection (eFP) působící v Lotyšku uspořádalo prestižní střeleckou soutěž, které se zúčastnilo 30 nejlepších střelců z mezinárodní základny v Adaži. Soutěž byla určena pro jednotlivce a zahrnovala střelbu z útočných pušek a pistolí. Zlato a bronz urvali vojáci z náměšťské vrtulníkové základny.

Vojáci Armády České republiky působící v zahraniční operaci v Lotyšsku měli minulý týden příležitost změřit své síly a dovednosti ve střeleckém umění s příslušníky speciálních sil Černé Hory, průzkumných jednotek Slovinska a s vojáky americké armády. Hlavními disciplínami soutěže byla střelba na krátkou a střední vzdálenost. To zahrnovalo střelbu na vzdálenost sto metrů na kovové a papírové terče různých tvarů a velikostí a střelbu po fyzické zátěži (dřepy, angličáky, sprinty, přesun těžkých břemen). Kromě přesné střelby museli soutěžící zvládnout i simulované ošetření při masivním krvácení. „Všichni zúčastnění byli prověření v pokročilých střeleckých drilech v různých situacích. Soutěžící získali nové poznatky a zkušenosti do výcviku v střelecké přípravě. Soutěž byla hodnocena velice kladně ze strany koaličních partnerů, což je pro nás nejlepší zpětnou vazbou. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat svým kolegům z organizačního týmu“, dodává hlavní pořadatel soutěže nadrotmistr L.N.

Vítězem střelecké soutěže se stal svobodník L.D. z 22. základny vrtulníkového letectva. Druhé místo obsadil příslušník slovinské armády, třetí příčku získal další český střelec, četař M.B. také z náměšťské vrtulníkové základny. „Jsem maximálně spokojen s výsledky českých vojáků, kteří zde dobře reprezentovali naši armádu a potvrdili velmi vysokou úroveň vycvičenosti ve střelecké přípravě“. Komentoval výsledky soutěže velitel 1. ÚU AČR FP LOTYŠSKO major Marcel Prokop. Na závěr soutěže si všichni zúčastnění mohli vyzkoušet střelbu z různých zbraní, které byly během soutěže použity.