Vojáci z vrtulníkové základny uctili památku členů výsadku SPELTER

17_spleter_pamatnik_1.jpg
  • 4.5.2018
  • Stepanka Trileta

Dnes se u Kramolína na Třebíčsku uskutečnil slavnostní nástup 22. základny vrtulníkového letectva u příležitosti oslav ukončení druhé světové války a pietní akt k uctění památky čtyřčlenné výsadkové skupiny s krycím názvem SPELTER.

Kromě vojáků 22. základny vrtulníkového letectva Biskajská se akce zúčastnila řada významných osobností z řad Armády České republiky, zástupců veřejné správy, válečných veteránů a rodinných příslušníků. Mezi pozvanými hosty nechyběli potomci a příbuzní výsadkářů. Za veřejnou správu byl přítomen starosta města Náměšť n/O Vladimír Měrka, starostka města Hrotovice Hana Škodová či starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup. Poprvé na Třebíčsko zavítali rodáci a zastupitelé obce Ratíškovice, rodiště jednoho ze členů výsadku Jaroslava Kotáska. Pozvání rovněž přijal ředitel KVV Jihlava plukovník Jan Ňachaj. Na  úvod ceremoniálu byl přečten Rozkaz ministryně obrany ke dni vítězství. Na počest parašutistů skupiny Spelter byla po ukončení slavnostního nástupu provedena ukázka slanění vojáků z vrtulníku Mi-171.

Poznámka:

Před sedmdesáti čtyřmi lety v noci ze 4. na 5. května 1944 přeletěl nad Kramolínem třebíčského okresu letoun Halifax, který měl na své palubě čtyřčlennou skupinu parašutistů s krycím názvem „Spelter“, kteří měli za úkol zmapovat situaci domácího odboje na střední Moravě, organizovat a rozšiřovat činnost odboje a navázat radiové spojení s Londýnem. Po seskoku do prostoru byl jeden z parašutistů zaklíněn v padákových popruzích v koruně stromu. Bohužel se jim nepodařilo padák sejmout a museli ho nechat na místě. Kapitán Chrastina se od zbytku skupiny odpojil hned na začátku a s kamarády se již nesetkal.  Zbylí členové se vydali na kontaktní adresu směrem na Jihlavu, kde však nebyli přijati a byli nuceni se vrátit zpět. Na své cestě po kraji se setkávali s různými lidmi, kteří jim se splněním mise pomáhali. Mezi nimi byla i rodina hajného Vitouše poblíž obce Myslibořice. Gestapo však mělo své konfidenty všude a i o této skupině získali dostatek informací k tomu, aby je na hájence Na Ostrých, jak se jí dodnes říká, našli a obklíčili. Při útěku byl zastřelen Jaroslav Kotásek, Vavrda s Novotným měli štěstí a podařilo se jim i s hajným Františkem Vitoušem uprchnout. Další život hajného Vitouše byl na dlouhou dobu spojen s rodinou paní Vlasty Kočí, u nichž nalezl až do konce války útočiště na půdě. Osud dvou přeživších členů skupiny Spelter byl po zdárném útěku v rukách dalších lidí, kteří i pod pohrůžkou smrti parašutisty ukrývali. Mezi nimi byla Božena Kopcová, která s manželem na hájence u Domamile ukrývala nejen Rudolfa Novotného a Jana Vavrdu, ale i další členy odbojové organizace Lenka-Jih.

Fotogalerie