Voják z Náměště zachránil život muži v bezvědomí. Zdravotníci mu vysekli poklonu

Smilek na misi
  • 10.5.2024
  • Stepanka Trileta

Před pár dny oslavil čtyřicáté narozeniny. V armádě slouží teprve devět let, ale za svoji kariéru stihl desátník Zdeněk Smilek z 22. základny vrtulníkového letectva zažít už opravdu hodně zajímavých i vypjatých situací. Naposledy před dvěma měsíci, kdy zachránil život staršímu muži, který zkolaboval u třebíčské nemocnice.

Událost se odehrála 14. března kolem desáté dopoledne. Zdeněk Smilek měl ten den volno, protože doprovázel manželku na pracovní pohovor právě do třebíčské nemocnice. Jelikož se zde obtížně parkuje, hledal volné místo přes silnici.

Najednou si všiml postaršího pána s berlemi, jak obličejem padl k zemi a zůstal nehnutě ležet. Zdeněk okamžitě zareagoval. Zapnul světelné výstražné upozornění na vozidle a běžel k němu. Muž nejevil známky života, okamžitě ho proto začal resuscitovat. Nejprve zkontroloval životní funkce a uvolnil dýchací cesty.

Využil vše, co ho učili nejprve v základním vojenském kurzu, později ve zdokonalovacích kurzech před výjezdem do zahraniční mise. „Celou dobu jsem sledoval hodinky. Po pár sekundách mě pán začal vnímat, ale ne na dlouho. To se párkrát opakovalo, než se mi ho povedlo přivést k vědomí,“ vzpomíná.

Událost přilákala další lidi, kterým Zdeněk rozdával úkoly. Spojili se s dispečerem Zdravotnické záchranné služby, situaci mu vysvětlili a vyžádali sanitku. Do příjezdu lékařské posádky jsem byl odkázán jen na své schopnosti a znalosti. Udržoval jsem zraněného ve stabilizované poloze a poskytl mu z vlastního vozu termofólii,“ popisuje.

„Naštěstí se včas objevilo vozidlo se záchranářkou. Přišlo však další překvapení – bylo mi řečeno, že nemají kam pána ve voze umístit. Nakonec se situace vyřešila a byl předán do péče lékařů. Záchranářka se mě ptala, odkud mám takové znalosti. Odpověděl jsem, že jsem profesionálním vojákem u 22. základny vrtulníkového letectva a součástí našeho výcviku jsou i armádní kurzy první pomoci. Na závěr prohlásila, že můžu poděkovat takové přípravě, protože jsem právě zachránil člověka,“ vypráví.

Zdeněk Smilek zahájil svoji profesionální kariéru v armádě v roce 2015 u bojové jednotky 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci jako střelec a poté starší řidič. V roce 2019 vyjel do zahraniční mise v Africe. Během přípravy absolvoval i speciální zdravotnickou přípravu záchrany vojáka v poli. Desátník Smilek přiznává, že několikahodinové dojíždění z Třebíče, kde žije, bylo pro něj i celou jeho rodinu velmi náročné.

„Od letošního ledna jsem na pozici staršího střelce u 225. letky bojové podpory 22. základny vrtulníkového letectva. Konečně začínám mít i soukromý život a mám čas na svou rodinu,“ říká. Ve volném čase se závodně věnuje fitness, fyzioterapii a jeho vášní jsou motorky. Před vstupem do armády byl profesionálním řidičem.