Vojenští hasiči musí být dokonale obeznámeni s konstrukcí letadel

dsc_4730_e.jpg
  • 7.9.2020
  • Jindřiška Budiková

Stane-li se nehoda v prostorech letecké základny, je okamžitě aktivována vojenská hasičská jednotka. Jinak by tomu nebylo ani na právě probíhajícím mezinárodním cvičení Ample Strike 2020.

Hasičská jednotka zasahuje bezprostředně v prostorech požáru, a aby mohla efektivně provést záchranu posádky, musí mít dokonale zvládnuté záchranné postupy. Příslušníci vojenské hasičské jednotky letiště Náměšť jsou samozřejmě detailně seznámeni s domovskou leteckou technikou, vrtulníky Mi -24, Mi-171Š na své mateřské základně. V rámci cvičení musí absolvovat přeškolení na zahraniční letouny, konkrétně na německý Learjet 35A a Pilatus PC-9.

V pondělí 7. září proběhlo takové školení pod vedením zahraničního technického personálu těchto letadel. Hasiči byli poučeni o celé řadě bezpečnostních systémů a prvků, jako jsou například nouzové východy z letadel, manipulace s dveřmi, otevření pilotní kabiny, zajištění sedaček v kokpitu nebo odepínání bezpečnostních pásů, které by v co nejkratším čase měly vést k vyproštění a záchraně posádky. „ Na každý ročník cvičení dorazí jiný typ techniky, přičemž je nutné zohlednit technické odlišnosti jednotlivých letounů a vrtulníků,“ uvedl zástupce velitele vojenské hasičské jednotky nadporučík Tomáš Doležal.                                                                                                                                                        

Fotogalerie