Vojenští hasiči znají díky speciálním kurzům každý armádní letoun

02.jpg
  • 3.11.2015
  • Marek Švoma

Kurz se zaměřením na zásah při letecké havárii včera absolvovali vojenští hasiči na naší základně v Sedleci–Vícenicích a v Pardubicích. Tentokrát se školili na vrtulníku Mi-171š a letounech JAK-40, Z-142 a L-39.

Cílem letos už třetího běhu kurzu, na němž spolupracují Agentura logistiky a jednotlivé letecké základny, je především vysvětlit a ukázat příslušníkům vojenských hasičských jednotek, kde má daný letoun únikové východy, jak při nehodě zajistit nekatapultované sedadlo pilota, kde jsou ve stroji umístěné nádrže s pohonnými hmotami a kde je případně uložená munice a další nebezpečný materiál.

„Protože je každý letoun zcela odlišný a má svá specifika, je rovněž důležité cvičícím ukázat a vysvětlit způsob evakuace osob,“ uvedl kapitán Jan Smetana z Agentury logistiky.

Kurz, který je povinný pro každého vojenského hasiče, probíhá vždy na několika leteckých základnách, kam se jeho účastníci přemisťují letecky. „Zapojit se tak mohou i právě sloužící směny a zároveň ušetříme čas, který je pro hasiče obzvlášť cenný,“ upozornil.

Význam pravidelných školení je podle Smetany o to větší, že armádní hasiči zasahují nejen při nehodách vojenských letounů, ale stejnou pomoc poskytují i aliančním a civilním strojům, které na základnách v případě nouze přistávají. Naposledy takto zasahovali při květnové havárii maďarské stíhačky JAS-39 Gripen na letecké základně v Čáslavi. „K této nehodě došlo dva týdny po podobném kurzu. Zásah hasičů byl bezchybný,“ dokládá význam kurzů Smetana.

Podle velitele pardubické hasičské jednotky kapitána Víta Jelínka trénink na letounech ostatních základen zvyšuje nasaditelnost hasičů. „Každá vojenská hasičská jednotka tak může být v případě potřeby využitá v rámci celé Armády České republiky.“

V Náměšti je letecký personál vyškolen na veškeré armádní letouny používané v ČR (L-159, L-39, JAS 39 Gripen, L-410, C 295 Casa, JAK – 40, Z – 142 a vrtulníky Mi- 171š a Mi-24/35). Nutno však vyzvednout zkušenosti náměšťských hasičů také na zahraničních letounech, které participovali na mezinárodních cvičeních konaných v Náměšti například letouny V-22 Ospray, GR-4 Tornado, F-16, A-10 či vrtulníky A-109.

Text: redakce army.cz a kpt. Ing. Jana Skřivánková

Fotogalerie