Vojenští potápěči a výsadkáři cvičili na Dark Blade 2019 nad vodní hladinou

408.jpg
  • 27.5.2019
  • Zuzana Špačková

Na první pohled by se mohlo zdát, že neoprenový oblek, padák, vrtulník a vodní hladina nemají nic společného, ale opak je pravdou. O tom se mohli lidé přesvědčit v pátek 24. května na Dalešické přehradě, kde se během mezinárodního cvičení Dark Blade 2019 uskutečnil další ze specifických výcviků. Tentokrát své dovednosti zdokonalovali vojenští potápěči a výsadkáři.

Pohled na vojáky v černých neoprenových oblecích vyskakující z vrtulníku letícího dva až tři metry nad vodní hladinou nebyl ničím výjimečným. Konkrétně se jednalo o vysazení potápěčů na vodní hladinu z nízkého průletu, který je jedním ze základních způsobů zasazení potápěčů. Jedná se o schopnost potápěčských jednotek přiblížit se co nejefektivněji za pomocí leteckých prostředků do místa plnění úkolu.

Po výsadku následovaly činnosti, které souvisely s tématikou výcviku. Šlo například o nácvik vodní záchrany, průzkum vodní lokality, přepravu materiálu pod vodní hladinou, infiltrační akci nebo provádění trhacích prací pod vodou.

„Výcvik se snažíme provádět dvakrát za rok, což se nám v poslední době daří i díky nadstandardní spolupráci s 22. základnou vrtulníkového letectva a v neposlední řadě také se zástupci skupiny ČEZ, která má vodní nádrž Dalešice ve správě,“ uvedl kapitán Václav Lošek, náčelník skupiny přípravy potápěčů Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov.

Druhou výcvikovou aktivitou pak byly seskoky specialistů záchranné výsadkové služby na padácích OVP-80.08 do vody z výšky 400 metrů. „Tento typ seskoku může výsadkář absolvovat až jako dvacátý v pořadí, a to z důvodu náročnosti a nutnosti předchozích zkušeností. Seskok do vody je také jedním z povinných úkolů, který musí výsadkář jednou za rok splnit pro udržení si odborné kvalifikace,“ vysvětlil specialista záchranné výsadkové služby kapitán Z. P.

Během seskoku má výsadkář oblečený neopren a je vybaven záchrannou plovací vestou. Neoprenový oblek je nezbytností, bez které se specialisté, jak potápěči, tak výsadkáři, v tomto případě neobejdou. Chrání tělo nejen před zraněním, ale převážně před chladnou vodou, jejíž teplota při výcviku dosahovala třinácti stupňů Celsia. Dle vojenských předpisů je neopren povinný pro veškerou činnost ve vodě s teplotou pod 17 stupňů Celsia. Při těchto seskocích je také nutné zabezpečit zdravotní asistenci a člun jako odsunový prostředek.

Text: kpt. Lucie Machorková

Foto: Jan Hlaváč

Fotogalerie