Vrtulníkáři si u Slatinic připomněli smutné výročí letecké tragédie vrtulníku Mi-24

slatinice10.jpg
  • 11.11.2019
  • Stepanka Trileta

V pátek 8. listopadu 2019 si příslušníci 221. vrtulníkové letky z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou připomněli výročí tragické nehody kolegů z tehdejší 331. letky bitevních vrtulníků. Při havárii bitevního vrtulníku Mi-24 dne 10. listopadu 1998 zahynula celá čtyřčlenná posádka.

Vrtulník Mi-24V se vracel z leteckého dne, který se konal v Irsku zpět na 33. základnu vrtulníkového letectva do Přerova. Ve tmě a silné oblačnosti letěl stroj místo v nízké výšce na dohled terénu ve výšce 2000 metrů pouze podle přístrojů. Kolem páté hodiny odpoledne ohlásila posádka problémy s řízením, vysadil umělý horizont. Krátce poté se stroj v ostré spirále zřítil do lesa poblíž Slatinic. Posádka se zřejmě snažila vyskočit, na místě byly nalezeny dva částečně otevřené padáky. V době pádu se vrtulník pohyboval nezvykle vysokou rychlostí přesahující 400 km/hod. Při pádu zahynuli všichni členové posádky vrtulníku. Protože se nedochovala černá skříňka ani magnetofonový záznam, nebude přesná příčina havárie zřejmě nikdy objasněna. Posádka stačila oznámit pouze problémy s řízením v době, kdy byla v nízké oblačnosti nad střelnicí.

Smutnou událost na svahu kopce Velký Kosíř připomíná pomníček, který je vzpomínkou na elitní letce podplukovníka Vladimíra Chromého, podplukovníka Pavla Hurčíka, kapitána Marka Jözsi a praporčíka Petra Cihláře.

U památníku uctili památku svých kolegů příslušníci 221. vrtulníkové letky za účasti rodiny obětí a zástupců obce položením květinových darů. Celý pietní akt byl ukončen symbolickou minutou ticha.

Fotogalerie