Vrtulníkáři si u Slatinic připomněli smutné výročí letecké tragédie vrtulníku Mi-24

fdc62208-8a0a-45c4-96a9-415086c6b142.jpg
  • 12.11.2021
  • Stepanka Trileta

V pátek 12. listopadu 2021 si vojáci 221. vrtulníkové letky z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou připomněli výročí tragické nehody kolegů z tehdejší 331. letky bitevních vrtulníků. Při havárii bitevního vrtulníku Mi-24V, trupové číslo 0928, zahynula 10. listopadu 1998 celá čtyřčlenná posádka.

Ten den se přerovská „čtyřiadvacítka“ vracela z leteckého dne, tzv. mini Tiger Meet, který se konal v irském Aldegrove, zpět na domovskou základnu. Posádka za sebou měla dlouhou a náročnou cestu, jejíž poslední úsek byl mezi základnou dopravního letectva Praha Kbely a vrtulníkovou základnou Přerov. Ve tmě a silné oblačnosti letěl stroj místo v nízké výšce na dohled terénu ve výšce 2000 metrů pouze podle přístrojů. Krátce před pátou hodinou odpoledne ohlásila posádka problémy s řízením, vysadil umělý horizont. Následně se stroj v ostré spirále zřítil do lesa poblíž Slatinic na Olomoucku, necelých třicet kilometrů od letecké základny. Posádka se zřejmě snažila vyskočit, na místě byly nalezeny dva částečně otevřené padáky. V době pádu se vrtulník pohyboval nezvykle vysokou rychlostí přesahující 300 km/hod. Při pádu zahynuli všichni členové posádky vrtulníku. Vlivem požáru stroje se nedochovala černá skříňka ani magnetofonový záznam, z tohoto důvodu nebude přesná příčina havárie zřejmě nikdy objasněna.

Smutnou událost na svahu kopce Velký Kosíř asi jeden kilometr od obce Slatinice připomíná pomníček, který je vzpomínkou na vojenské elitní letce.

Posádku tvořili:

podplukovník Vladimír Chromý
podplukovník Pavel Hurčík
kapitán Marek Jözsa  
praporčík Petr Cihlář.

Na místě tragédie uctili památku svých kolegů vojáci 221. vrtulníkové letky za účasti rodiny obětí položením květinových darů a minutou ticha za padlé.

Čest jejich památce!

Fotogalerie