Vrtulníková jednotka z Náměště vyrazila cvičit do Španělska letecky i po zemi

03.jpg
  • 14.10.2015
  • Marek Švoma

Na 36 tisíc vojáků z více než 30 zemí včetně České republiky se zúčastní jednoho z největších cvičení NATO v novodobé historii s názvem Trident Juncture 2015. Pozemní, námořní a vzdušné síly budou v několika fázích od 3. října do 6. listopadu cvičit v 16 oblastech ve třech zemích (Itálii, Španělsku a Portugalsku). Za Armádu ČR se cvičení zúčastní týmy z pozemních, speciálních a také vzdušných sil. Z naší základny se do cvičení zapojí 75 vojáků se čtyřmi vrtulníky Mi-171š, kteří budou od 14. října do 10. listopadu působit ve Španělsku na letecké základně Zaragoza.

Přeprava pětasedmdesáti vojáků, letecké techniky a materiálu z naší základny byla organizována jak po zemi, tak vzduchem. „Pozemní konvoj vyrazil s osobními věcmi, technickým a logistickým materiálem již 7. října. Tři dopravní vrtulníky Mi-171š přeletěly tentýž den do Pardubic, kde na ně na letišti již čekal 18členný tým technického personálu z Náměště. Vrtulníky bylo totiž nutné připravit k přepravě pomocí transportního letounu AN-124 Ruslan,“ prozradil kapitán Rudolf V., jenž u základny zodpovídá za logistickou podporu cvičení.

Na leteckou základnu Zaragoza pak letěla po vlastní ose jedna osádka. „Také činnost přípravy vrtulníku k transportu aeromobilní přepravou je nutné procvičit a zdokonalovat,“ potvrdil podplukovník Milan O., vedoucí skupiny inženýrské a letecké služby základny.

Osoby se přepraví do Španělska letounem A-319 Airbus. „Bylo nutné připravit podrobné plány a činnost odsouhlasit s ostatními participujícími útvary,“ doplnil kapitán Rudolf V. s tím, že veškeré přesuny osob a materiálu na základnu Zaragoza by měly být ukončeny 14. října.

V rámci cvičení Trident Juncture 2015 bude také dokončena národní certifikace české taktické letecké jednotky pro speciální operace známé pod zkratkou SOATU určené pro NATO Response Force 2016. Dalším cílem je procvičit nasazení a stažení jednotky a její komplexní působení v rámci úkolové skupiny speciálních operací v mezinárodním prostředí. Vrtulníkovou jednotku čeká létání na taktický námět ve dne i v noci včetně ostrých střeleb z Mi-171š.

Text a foto: tisková a informační důstojnice 22.zVrL, kpt. Ing. Jana Skřivánková

Fotogalerie