Výcvik psovodů na naší základně

6_foto.jpg
  • 24.9.2017
  • Monika Sochová

Již poosmé pod vedením Vojenské policie proběhl na naší základně minulý týden výcvik psovodů pro všechny ozbrojené složky České republiky. Letošního ročníku se účastnili také psovodi Vojenské policie, Městské policie a Policejního sboru ze Slovenska.

„Celkově se výcviku účastnilo 63 psovodů a 72 služebních psů speciálně vycvičených jak pro hlídkovou a pořádkovou činnost, tak k vyhledávání výbušnin, drog a zbraní“, upřesňuje kpt. František Hanzlík, hlavní kynolog Vojenské policie.

„Výcvik jsme se snažili naplánovat v různém prostředí a situacích, se kterými se mohou psovodi setkat při vlastním praktickém nasazení a při výkonu služby. Psi tak vyhledávali výbušniny, drogy a zbraně v ubytovacích prostorech, kancelářích a ve venkovních prostorech. Služební psi museli nalézt a označit ukryté osoby i ve tmě, nebo zadržet nebezpečného pachatele v neznámem prostředí. Pes samozřejmě jinak cvičí doma a jinak se chová v cizím prostředí, proto měníme místa a tím zkvalitňujeme připravenost psa“, dodal rotmistr Martin Vlček z Vojenské policie Tábor.

Služební psi jsou od malička učeni lhostejnosti k nejrůznějším hlukům, střelbě a pohybu lidí v jejich blízkosti, aby se dokázali dokonale soustředit na svou práci.  Všichni si mohli ověřit tuto schopnost během přepravy psovodů se psy na palubě vojenského přepravního vrtulníku Mi-171. „Tato zkušenost byla pro psy velice náročná, protože zasahovali proti pachateli pod točícím se rotorem vrtulníku, který způsobuje obrovský hluk a nápory větru, konstatuje kpt. František Hanzlík.

Všichni účastníci této kynologické akce hodnotili výcvik připravený Vojenskou policií velmi pozitivně. Jde nejen o praktický výcvik psů, ale zejména o setkání kynologů všech složek, předání si zkušeností z praktického nasazení psů a navázání další vzájemné spolupráce.  

„Příští rok se budeme opět znovu těšit“, dodali všichni svorně.

Fotogalerie