VÝSTAVA RYTÍŘI NEBES

hromadna_fotka.jpg
  • 18.10.2017
  • Monika Sochová

Dne 12. října letošního roku se otevřela v pavilonu Morava na brněnském výstavišti rozsáhlá výstava s názvem Rytíři nebes o československých letcích, kteří sloužili za druhé světové války v britském královském letectvu (RAF). Spoluautor expozice Jan Kratochvil ji věnoval nejen pilotům, ale všem, kteří se leteckému boji za svobodu republiku oddali. Jde o zhruba 2500 lidí, kteří emigrovali před nacisty do Velké Británie. Podporu výstavě vyjádřil i britský princ William. Hostem vernisáže byli samotní účastníci druhé světové války, pilot-stíhač RAF Emil Boček a pilot a průzkumník sovětské armády Vladimír Hrozný, dnes oba žijící v Brně.

Zahájení výstavy se účastnili také příslušníci naší základny. Vidět podobizny letců, jejich uniformy, vyznamenání, věci denní potřeby a legendární letadlo Spitfire, byl opravdu nádherný zážitek, který Vás spolehlivě přenese do té doby, uvedl vrchní praporčík základny Karel Földeš.

Na výstaviště je možné se přijít podívat až do 26. října, poté se výstava přesune do brněnského technického muzea, pak do Prahy a dále bude putovat po Evropě i do USA a Austrálie.

Fotogalerie