Vzdušné síly mají vlastní potápěčskou skupinu na vrtulníkové základně

web7.jpg
  • 11.8.2021
  • Stepanka Trileta

Práce vojenského hasiče na letecké základně je primárně zaměřena na likvidaci požáru letecké techniky při nouzovém přistání nebo letecké nehodě, vyproštění osádky a cestujících z havarovaného letadla a na jinou manipulaci s leteckou technikou tak, aby byla zajištěna bezpečnost letového provozu. Vojenská hasičská jednotka u 22. základny vrtulníkového letectva v současné době disponuje kromě jiného také speciální čtyřčlennou potápěčskou skupinou, z nichž jsou dva zkušení potápěči a dva nováčci. Jedná se o jedinou potápěčskou skupinu v rámci Vzdušných sil AČR se schopností záchrany posádek a vyproštění letecké techniky z vody.

Potápěči v armádě musí na začátku projít více jak dvouměsíčním kurzem pod vedením instruktorů z vojenského výcvikového střediska ve Vyškově. Během tohoto náročného kurzu musí absolventi prokázat znalosti ze světa potápění a složit praktickou zkoušku zaměřenou na psychickou odolnost jedince. „Cílem je připravit budoucího potápěče na složitější situace, které mohou během plnění úkolů pod vodou nastat. Na mateřském útvaru si vojenští potápěči udržují kvalifikaci plánovaným výcvikem a takzvaně si musí „odpotápět“ určitý počet hodin pod vodou.“ Přiblížil kurz nejzkušenější člen potápěčské skupiny a zároveň cvičitel rotmistr Martin Vystyd z náměšťské vojenské hasičské jednotky.

A právě jedním z takových výcviků byla spolupráce hasičů – potápěčů z vrtulníkové základny Náměšť a příslušníků Školního a výcvikového zařízení Hasičského záchranného sboru z Brna v lomu Hostěradice na Znojemsku na konci července. Hlavním úkolem výcviku bylo uložení autovraku pod vodní hladinu za pomoci zvedacích vaků, motorového člunu a vyprošťovacího hasičského jeřábu. Během této operace byla po celou dobu použita norná stěna k ochraně vodního zdroje v případě, že by z vozidla unikaly zbytkové provozní kapaliny. 

Po postupném zanoření břemene, tedy autovraku, přišla na řadu práce potápěčů. Pod vodu šly dvě dvojice. „Jelikož se úkoly potápěčů většinou plní v kalných chladných vodách, je pravidlem, že každý potápěč má svého „buddyho“ – parťáka, na kterého se může pod vodou vždy spolehnout," doplnil Martin Vystyd.  V případě dvojice vojenských potápěčů šel pod vodu zkušený potápěč a nováček. Postupně naplnili zvedací vaky, které břemeno nadzvedly, aby tak uvolnily řetězy vyprošťovacího jeřábu. Zkontrolovali, zda je vozidlo stabilní a pomocí vaků a motorového člunu vozidlo přemístili na požadované místo a postupně jej spouštěli na dno lomu do hloubky 11 metrů. Tento součinnostní výcvik mezi AČR a HZS ČR byl skvělou příležitostí k předání zkušeností jak při práci pod vodní hladinou, tak i při koordinační činnosti na břehu.

Lom Hostěradice je vyhledávanou lokalitou potápěčů nejen kvůli krásné scenérii připomínající chorvatská jezera, ale také proto, že jsou na dně k vidění různé zajímavé předměty. Dodávka, která byla na dno umístěna, bude pro vojenské potápěče z vrtulníkové základny v následujícím období sloužit jako výuková pomůcka v případě, že by tito záchranáři museli v budoucnu vyprošťovat posádky letadel pod vodní hladinou.

Fotogalerie