Základna se připojila ke gratulaci stých narozenin sestry Josefa Tománka, příslušníka bombardovací perutě RAF

gratulace.jpg
  • 10.9.2020
  • Stepanka Trileta

Velké gratulace k úžasnému životnímu jubileu včera patřily paní Ludmile Sukové, která se 2. září 2020 dožila úctyhodných stých narozenin. Paní Ludmila Suková je mladší sestrou Josefa Tománka, který během druhé světové války létal na letounech Vickers Wellington u 311. československé bombardovací perutě RAF. Zahynul 2. ledna 1942 po nouzovém přistání bombardéru v Severním moři, jehož úkolem bylo bombardování německého přístavu Wilhemshaven.

Za 22. základnu vrtulníkového letectva „Biskajská“, která si na konci července připomněla 80. výročí vzniku 311. čs. bombardovací perutě RAF jak na domácí základně, tak v anglickém Honingtonu, kde peruť vznikla, pogratuloval oslavenkyni k narozeninám zástupce velitele základny plukovník Michal Vecheta. Paní Ludmila dodnes s láskou a s bolestí v srdci vzpomíná na svého bratra. I s námi se podělila o pár historek ze svého dětství s bratrem. Silným zážitkem pro ni byla událost, když jí Pepek, tak bratrovi doma říkali, zachránil před utonutím. Celou dobu ji s kamarády hecoval, že do vody neskočí, a malá Ludmila nakonec skočila. Tehdy moc dobře plavat neuměla, zato její bratr Josef byl velmi zdatným plavcem a z vody ji vytáhl. Rovněž zavzpomínala na Josefovu vášeň k létání. „Už jako malý si věčně hrál s vrtulkou a letadýlky a já musela pomáhat na poli.“ Vzpomíná s úsměvem paní Suková. Během návštěvy jsme měli možnost nahlédnout do osobního alba Josefa Tománka plného dobových fotografií letadel.

„Moc Vám děkuju, že jste dnes přišli a že někdo na Pepka ještě vzpomíná“, loučí se s námi se slzami v očích paní Ludmila.

Během slavnostního ceremoniálu u příležitosti 80. výročí vzniku bombardovací perutě byla na vrtulníkové základně otevřena expozice věnovaná právě této letce. Na zdi nad vitrínou s osobními předměty generála Aloise Šišky, patrona výcvikové letky, je zavěšen obraz s fotografiemi členů posádky letounu Vickers Wellington KX-B, kde nechybí ani Josef Tománek.

Paní Ludmile Sukové přejeme do dalších let pevné zdraví a mnoho usměvavých dnů v kruhu milovaných.

Zde si můžete přečíst vzpomínání sestry Josefa Tománka Ludmily na jejich společné dětství.

http://www.svazletcu.cz/cs/publikovane-clanky/muj-bratr-josef-tomanek 

Příběh letounu KX-B zde:

http://www.kx-b.com/kx-b-last-flight/

Fotogalerie