Zimní údržba vrtulníkové základny Náměšť je v plném proudu

foto_7.jpg
  • 28.1.2019
  • Stepanka Trileta

Na vrtulníkové základně nedaleko Náměště nad Oslavou se letišťáři v těchto dnech potýkají s přívaly sněhových srážek.  Pro tyto účely je aktivována hotovostní jednotka zimní údržby letiště (ZÚL), která drží celodenní pohotovost.

Velení vrtulníkové základny spolu s klíčovými odborníky se schází každé ráno, aby se seznámili s aktuální předpovědí počasí, plánovanými úkoly a letovou činností na daný den. Následně pak velitel základny vydá rozhodnutí o způsobu čištění pohybových ploch.

K likvidaci sněhu vyjela technika pro údržbu ploch.  K údržbě vzletové a přistávací dráhy a přilehlé pojezdové dráhy je využíván Mercedes-Benz Actros TJS 560 – letištní zametací komplet, který je určen k čištění povrchu zpevněné pohybové plochy od sněhu a nečistot. Skládá se z tahače, sněhové radlice a návěsného zametače, který je vybaven zametacím a foukacím zařízením. Další technikou, kterou má rota zabezpečení letového provozu k dispozici, je letištní sypač SYKO-3H značky Mercedes-Benz, který má v zásobníku technickou močovinu. V případě nepříznivých klimatických podmínek je nutné prioritně zajistit úklid pohybových ploch v prostoru působení Záchranné a pátrací služby letiště Náměšť (Search and Rescue, SAR).

S příchodem sněhových přeháněk čeká příslušníky roty zabezpečení letového provozu nelehký úkol – zabezpečit provozuschopné pohybové plochy tak, aby nebyl ohrožen ani omezen letový provoz na letišti Náměšť.

Fotogalerie