cvičení AZOR 2010

Dnešním dnem 7.6.2010 začíná ve Španělsku třítýdenní mezinárodní cvičení vrtulníkového letectva zaměřené na výcvik pilotů ve vysokohorských a prašných podmínkách, a to ve dne i v noci s pomocí brýlí pro noční vidění (NVG). Cvičení by mělo trvat až do 25. června 2010.

Letectvo Armády České republiky je zde zastoupeno příslušníky 221. vrtulníkové letky z náměšťské 22. základny letectva se dvěma stroji Mi-24/35 a příslušníky přerovské 23. základny vrtulníkového letectva se třemi vrtulníky Mi-171Š. Kromě českých letců jsou do cvičení zapojeni piloti ze Španělska, Belgie, Rakouska, Švédska, Velká Británie, Slovinska a Itálie.

Piloti budou mít za úkol létat ve vysokohorském terénu, přistávat na horských plochách ve výšce nad dva tisíce metrů, procvičovat skupinové lety a navíc provádět vzlety a přistání v prašném prostředí s cílem získat teoretické a praktické zkušenosti v činnosti mezinárodní smíšené vrtulníkové jednotky a rovněž secvičit operační a taktické postupy používané v mezinárodních misích, zejména v ISAF.

Text a foto: Štěpánka Skřipská – tisková a informační pracovnice 22.zL Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou

Fotogalerie