Gripeny i bombardéry budou v září křižovat české nebe při cvičení Ample Strike 2018

Ve dnech 15. a 16. května se na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště uskutečnila hlavní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018 (AMSE18). Pozvání na konferenci přijali také zástupci 16 aliančních a partnerských zemí.

Hlavní plánovací konference se zúčastnilo téměř pět desítek vojáků z řad aliančních a partnerských zemí. Během dvoudenní konference byl pečlivě diskutován plán letecké i pozemní části cvičení, podmínky logistického zabezpečení a další nezbytné záležitosti k zajištění hladkého průběhu cvičení.

„Prozatím účast na cvičení potvrdilo 19 zemí. Další zvyšování počtu účastníků neplánujeme s ohledem na udržení kvality výcviku. Předpokládáme, že se v letošním roce zúčastní přibližně stejné počty vojáků jako v minulých letech. Z více jak tisíce cvičících by mělo být do 400 příslušníků z armád aliančních. Vedle profesionálních vojáků budou do cvičení zapojeni i příslušníci aktivních záloh, kteří budou mít na starosti ochranu letiště v Náměšti nad Oslavou.“ uvedl řídící cvičení plukovník Zdeněk Gabriel.

Realizaci mezinárodního taktického cvičení Ample Strike 2018 schválila Vláda ČR na základě usnesení číslo 866 ze dne 6. prosince 2017 a proběhne ve dnech 3. až 14. září 2018 na území ČR. Hlavním cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí.

Při nácviku spolupráce budou nad Českem operovat vedle českých letounů JAS-39 Gripen i L-159 ALCA nebo vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171. Účast také přislíbily litevské L-39, německé LearJet , EF 2000 Eutofighter a Tornádo GR4, polské Su-22, slovinské PC-9. Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení strategických bombardérů B-52. V jednání je i účast stroje Boeing KC-135 Stratotanker. Velká Británie se zapojí letouny Hawk a přislíbila zabezpečit simulátor pro výcvik leteckých návodčí.

Vojáci budou ke svojí činnosti využívat vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, Správu letiště Pardubice a 15. ženijní pluk v Bechyni.

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil AČR. Přesné počty účastníků i techniky armáda oznámí po závěrečné plánovací konferenci v červnu.

Fotogalerie