Létání v horách - MOUNTAIN FLIGHT

Již druhý týden nacvičují naši piloti spolu s kolegy z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely létání ve vysokohorském terénu francouzských Pyrenejí. Se dvěma dopravními vrtulníky Mi - 171Š trénují v několika zónách přistávání na horských plochách s nadmořskou výškou přes dva tisíce metrů.

Jako již několik let v minulosti, tak i v roce 2014 se naši příslušníci účastní ve dnech 23. června 2014 až 4. července 2014 cvičení pod názvem MOUNTAIN FLIGHT 2014. Jeho námětem je výcvik leteckých posádek v létání ve vysokohorském terénu a vzlety a přistání na horských plochách. Cílem cvičení je zvládnout a upevnit praktické dovednosti a návyky členů posádek při letové činnosti v horách, nácvik operačních a taktických postupů používaných v zahraničních misích, zejména v AAT v Afghánistánu (Air Adviser Team - tým pro zajištění výcviku pilotů vrtulníků). Cvičení probíhá na letišti Sainte Leocadie, které se nachází ve francouzských Pyrenejích poblíž města Saillagouse v nadmořské výšce 1330 metrů.

Cvičení začalo bezproblémovým přeletem dvou vrtulníků Mi-171Š z náměšťské základny a odletem ostatních účastníků letounem CASA C 295 M na letiště v Perpignanu a následně přeletem do francouzského Saillagouse. Celkem je do cvičení zapojeno 40 příslušníků AČR, z toho 24 příslušníků tvoří létající personál a zbývající počet doplňuje nezbytný technický a zabezpečující personál. Toto cvičení má pro piloty velký význam, protože létání ve vysokých nadmořských výškách nelze v podmínkách České republiky nasimulovat. Prostory cvičení nabízejí spoustu přistávacích míst a s tím spojené velké možnosti nácviku rozhodovací činnosti a schopnosti přistání osádky vrtulníku. V horách se častěji a rychleji mění meteorologické podmínky, řidší vzduch a výkyvy teplot ovlivňují vlastnosti letu a výkon vrtulníku. „Právě v tomto roce počasí cvičícím moc nepřeje, silný déšť a nárazový vítr znemožňoval z počátku cvičení létat“, potvrzuje telefonicky velitel vyčleněných jednotek podplukovník Karel Krejčiřík. Dodává ale také: „francouzští kolegové jsou velmi komunikativní a spolupráce s nimi je výborná“.

I přes nepřízeň počasí v úvodu prvního týdne se všichni létající prakticky seznámili s problematikou létání ve vysokohorském terénu. Pod vedením zkušených instruktorů pak probíhal výcvik v létání a přistání na plochách ve výškách nad dva tisíce metrů, kdy v druhém týdnu probíhá i létání v noci za použití NVG (Night Vision Goggles - brýlemi nočního vidění).  Tyto cenné zkušenosti bude každý člen létajícího personálu využívat jak při létání v České republice, tak i v zahraničních misích.

Text: tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, kapitánka Ing. Jana Skřivánková

Foto: účastníci cvičení MOUNTAIN FLIGHT 2014

Fotogalerie