Slavností večer při příležitosti 70. výročí Bitvy o Británii

Hejtman Kraje Vysočina, společně  s občanským sdružením Czech Spitfire Club uspořádali vzpomínkovou akci k 70.výročí  Bitvy o Británii, na kterou byli pozváni i zástupci naší základny v čele s velitelem.

Jde o nedlouhou část letecké bitvy, která trvala od 10. července do 31. října 1940. Byla však významná tím, že malá skupina pilotů znemožnila Hitlerovi invazi do Velké Británie. Tuto bitvu rozpoutala německá strana, která chtěla zničit, nebo alespoň výrazně oslabit Royal Air Force a získat tak vzdušnou převahu nad kanálem La Manche a Británií. Výsledek byl příznivý pro Velkou Británii (ztráty: Royal Air Force 1023 zničených stíhaček a 544 padlých stíhacích pilotů,  Luftwafe 1887 letadel a 2662 členů leteckých osádek).  

V  této bitvě bojovali i Čechoslováci, z kterých část pilotů pocházela z Vysočiny. Právě těm byla 14. září 2010 projevena úcta v Horáckém divadle v Jihlavě. Mezi piloty Vysočiny  patřil náš nejúspěšnější stíhač Karel Kuttelwascher ze Svatého Kříže, Vilém Göth z Dačic, který v Bitvě o Británii položil svůj život a také podplukovník. Imrich Gablech z Havlíčkova Brodu, který se slavnostního večera osobně zúčastnil.
Plukovník Gablech je nositelem vyznamenání Řádu Bílého Lva, na který je patřičně hrdý, což neopomněl zmínit během svého proslovu. Tento pilot při útěku na západ, byl v Polsku zajat a dlouhé měsíce vězněn v ruském Gulagu. Až později se mu podařilo dostat do Velké Británie.

Dalšími hosty byly dcery Karla Kuttelwaschera z Velké Británie, které zavzpomínaly na svého otce.

Z veteránů byli kromě příslušníků RAF přítomni i příslušníci z východní fronty. Kromě jiných si dovolím vzpomenout plukovníky : Emila Bočka z Brna, Jana Horala a generála Alexandra Beera z Prahy, místopředsedkyni Sdružení  zahraničních letců 1939-45 inženýrku Vlastu Šiškovou v doprovodu vojenského a leteckého přidělence z Velké Británie plukovníka  Jamesa Andrewa Athilla.

Slavnostní večer doplnily video ukázky s autentickými záběry z Bitvy o Británii, doplněné nedávnými rozhovory generálů Fajtla a Šišky.

Dobovou atmosféru navodili příslušníci „Klubu vojenské historie 276th SQDN (reenacted) RAF“ v dobových uniformách a také skladby v podání komorního kvintetu Lubomíra Šrubaře.

Slavnostní večer pokračoval v Hotelu Gustav Mahler, kde přítomné navštívil Prezident republiky Václav Klaus s chotí, který s veterány RAF  povečeřel.

Pozn : O pilotech RAF z Vysočiny napsal knihu pod názvem „Z Vysočiny na křídla RAF“ Karel Černý. Letoun Huricane 2, který bojoval v Bitvě o Británii, se letos účastnil Dní NATO v Mošnově.

Text: Ludmila Formánková

Foto: Milan SIMR

Fotogalerie